Tihti juhtub olukordi, kus elamukrunt on justkui pahupidi. Juurdepääsutee krundile on lõunast. Krundi reljeef on langusega põhja suunas ja samas ilmakaares on ka kaunimad vaated. Üheks lahenduseks võiks olla „Läbipaistev maja“.

„Vales suunas“ mäekallakule paigutatud  keldrikorrusega kahekordse elamu arhitektuurile on iseloomulik  kaks mahtu. Kahekordne maht paikneb hommikupoolses küljes ning sellesse on paigutatud magamistoad koos dushiruumidega, köök esik ja keskne trepisõlm.  Valguse saavad ruumid akendest, mis avanevad igasse ilmakaarde. Ühekordne maht asub õhtupäikese poolses küljes ja sellesse on paigutatud elutuba 3 eri tasapinnal ja järgib krundi reljeefi, langust põhja suunas. Ühekordsel mahul on aknaavad ja ka terrass kõigis kolmes, lõuna-, lääne- ja põhjaküljes. Elutuba saab saab varustatud loomuliku päikesevalgusega kogu pärastlõuna kuni loojanguni. Elutuba ja terrass ongi kohad kus reeglina ollakse õhutpoolsel ajal. Ühekordse mahu katus on liigendatud selleks, et varustada elutuba rohkem päikesevalgusega lõunast ja krundi reljeefi järgides luua hubase maadligi maja mulje. Kahekordse mahu katuse liigendus püüab sobituda ühekordse mahu lahendusega. Ühekordse mahu azuursuse alusel võikski elamut nimetada läbipaistvaks.

Läbipaistev elamu on kivi, palgi, metalli ja klaasi segakonstruktsioon.  Kohalik kivi annab villale visuaalset kaalu ja loob seose ümbruskonna ehitustraditsioonidega. Palkkonstruktsioon loob hubasuse tunde ja täidab õhu nostalgiliste lõhnadega. Metall ja klaasmaterjal teeb võimalikuks efektsed konstruktiivsed lahendused ja rüütab villa modernselt disainitud kuube.

Enn Laansoo

Enn Laansoo